Podróżowanie po Lwowie – Co zwiedzić?

Wycieczka do Lwowa to obowiązkowa podróż, którą powinien odbyć każdy Polak. To miasto nierozerwalnie wiąże się z naszą ojczyzną. To właśnie mieszkali znani pisarze i poeci, między innymi Aleksander Fredro, Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka. Gdy już dojedziemy do Lwowa, poruszanie się po mieście może być trudne. Problemem będzie, jeśli wybierzemy komunikację autobusową. Linia tramwajowa jest już lepiej rozwinięta i poruszanie się nią jest płynniejsza.

Zabytki Lwowa

Lwów jest miastem jedynym w swoim rodzaju. Kto pierwszy raz go odwiedzi, pozostaje już na zawsze pod jego zachwytem. Jest to miasto multikulturowe, multiwyznaniowe, bogate w różne zabytki sakralne i pozostałości po różnorodnych kulturach. Mieszczą się tu świątynie katolickie, greckokatolickie, ormiańskie i prawosławne. Lwowskie zabytki są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do największych zabytków należą gotycka Katedra Łacińska, Katedra Ormiańska, Sobór św. Jana, barokowe Kościoły Dominikanów i Jezuitów. Godne zobaczenia jest też Rynek i klasycystyczny XIX wieczny Ratusz, kopiec Unii Lubelskiej, Arsenał, Teatr Miejski itd. Udać się należy na Cmentarz Orląt Lwowskich.

Ratusz we Lwowie

Jest to przykład klasycystycznego budownictwa. Jako siedziba miejskich władz, był świadkiem historii i przemian politycznych. Budynek pochodzi z 1827r i powstał na miejscu starego ratusza, który uległ zawaleniu. W Ratuszu zwiedzać można wieżę, która jest dobrym punktem widokowym na panoramę Starego Miasta.

Opera Lwowska

Zaprojektowana jest przez architekta z Polski, prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Budynek znajduje się w Prospekcie Swobody, gdzie odpoczywają Lwowianie. Opera ma nadane imię Salomei Kruszelnickiej, ukraińskiej artystki, która wysławiła swój kraj na cały świat.

Lwowski Rynek

Jest najważniejszą częścią Starego Miasta, stanowił dawniej rolę głównego placu targowego. Jej centralnym punktem jest Ratusz, który okala dookoła. Na rogach Rynku znajdują się fontanny i rzeźby, między innymi posąg Neptuna, symbol handlu.

Dodaj komentarz