Urlop w pobliskim Państwie

Wycieczka do Lwowa będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego bez wyjątku. Warto wykupić taką wycieczkę i poznać to piękne miasto. W biurach podróży jest dużo atrakcyjnych ofert wyjazdu na Ukrainę, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Lwów położony jest na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Pełtwia, jest najważniejszym miastem Ukrainy. Wzgórza Zamkowe, które mierzy 409m n.p.m., jest najwyższym miejscem Lwowa.

Założycielem Lwowa był Daniel Halicki, który nazwał miasto na cześć swojego syna Lwa. Od 1340r. był pod panowaniem Polski, lecz po pierwszym rozbiorze Polski, stał się stolicą Galicji. Lwów był w centrum sporu pomiędzy Polską a Ukrainą.

Architektura tego miasta ma swoje odzwierciedlenie w historii miasta. Zabytki są pozostałościami po ludności, jaka zamieszkiwała te tereny. Mowa tu o Żydach, Polakach, Rusinach, Tatrach, Ormianach, Niemcach, czy Węgrach. Każda z tych nacji miała wpływ na wygląd miasta i pozostawiała po sobie kościoły, świątynie, cmentarze. Lwów jako jedyne miasto na świecie posiada katolickie arcybiskupstwa, które należą do obrządków; łacińskiego, greckokatolickiego, ormiańskiego. Dziś jest w czołówce, pod względem wielkościowym, miast w Ukrainie. Posiada sześć dzielnic, a każda z nich ma swoją administrację. Style, jakie charakteryzują architekturę Lwowa to styl gotycki, barokowy, renesansowy, klasycystyczny. We Lwowie istnieje Politechnika Lwowska i Uniwersytet Lwowski, który jest jednym z najstarszych w Europie. Lwów był wraz z Krakowem polskimi ośrodkami intelektualnymi. Oprócz uczelni działała prężnie instytucja naukowa- Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Przed II wojną światową, Lwów zamieszkiwany był licznie przez ludność żydowską. W samym Lwowie istniało wtedy aż 45 synagog. Okres wojenny przyniósł masową eksterminację Żydów i wysiedlenie do obozów. W 1910r. spis ludności informuje, że 29% mieszkańców Lwowa stanowili Żydzi.

Wycieczki do Lwowa są coraz bardziej popularne, ludzie lubią odwiedzać rejony zamieszkałe przez rodaków.

Widzimy, jak interesującym pod każdym względem, jest Lwów. Poświęcony temu miastu czas i pieniądze nie idą na marne.

Dodaj komentarz