Podróżowanie – z wizytą u najbliższego sąsiada

Historia Polski obfituje w zmiany kształtu jej terytorium; niektóre miasta należą dziś do naszych sąsiadów, niegdyś sprzymierzonych pod godłem Rzeczpospolitej. Niewątpliwie najpiękniejszym z nich i najchętniej odwiedzanym przez Polaków jest Lwów; uznajemy to miasto za najbliższe naszemu sercu. Co sprawia, że to właśnie Lwów jest celem wycieczek i obiektem westchnień?

Polskie serce we Lwowie

Pierwszym najważniejszym czynnikiem jest historia. Lwów należał do Polski już za panowania pierwszego króla – Bolesława Chrobrego. Po I wojnie światowej był jednym z najważniejszych miast w Polsce, tuż obok Warszawy i Łodzi. Był ośrodkiem kulturalnym i uniwersyteckim. Tu urodzili się lub żyli wybitni polscy artyści: Leopold Staff, Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka, Stanisław Lem, Wojciech Kilar, Kornel Makuszyński. Lwów jest zatem wypełniony pięknymi i licznymi śladami historii; zabytkami, pomnikami, uniwersytetami i ośrodkami kultury, takimi jak słynna opera, liczne teatry i kina.

Co warto zobaczyć?

We Lwowie zdecydowanie jest co zwiedzać. Pierwszym obiektem, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest wspomniana opera, a dokładniej mówiąc – Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Obiekt powstał na przełomie XIX i XX wieku. W sąsiedztwie znajduje się piękna, urocza katedra ormiańska z XIV wieku. Niedaleko warto również zwiedzić podobnie datowaną bazylikę archikatedralną, nieopodal znajduje się również pomnik naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Zwiedzanie Lwowa jest przyjemne ze względu na przytulną atmosferę miasta i miłe dla oka rozwiązania architektoniczne.

Nieopodal śródmieścia mieści się kolejny żelazny punkt na mapie zwiedzania Lwowa, czyli Wysoki Zamek wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza III Wielkiego. Z terenów zamku i otaczającego go parku można rozkoszować się malowniczą panoramą miasta. Na zachód od ścisłej starówki warto odwiedzić zaś kolejną partię atrakcji – Katedrę św. Jura z okolicznymi ogrodami i parkiem Kościuszki, a także Cytadelę. Poza zabytkami warto także pamiętać, że Lwów to miejsce, w którym warto zjeść niedrogie i pyszne ukraińskie jedzenie w licznych knajpkach i napić się lokalnego piwa lub czekolady.

Turystycznym strzałem w dziesiątkę są dziś organizowane przez lokalne biura podróży kilkudniowe wycieczki do Lwowa. To najlepszy, a także najbardziej korzystny cenowo wariant na zwiedzenie całego miasta, szczególnie dla tych, którzy w trakcie podróży nie lubią tracić czasu. Wycieczki oferuje biuro podróży Chortycia (z ofertą można zapoznać się za pomocą strony internetowej kresy.com).

One thought on “Podróżowanie – z wizytą u najbliższego sąsiada

Dodaj komentarz