Serhiy Korolyov – Ukrainiec, który otworzył przestrzeń kosmiczną dla świata

Pierwszy sztuczny satelita Ziemi, pierwsze wystrzelenie zwierząt na orbitę i pierwszy lot człowieka w kosmos! Świat zawdzięcza te zwycięstwa wybitnemu ukraińskiemu Serhijowi Korolowowi.

Autorstwa Sheeju – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53527202

Praktycznie przez całą karierę pozostawał niewidzialnym człowiekiem. Tylko podwładni i kierownictwo znali jego twarz. Jego imię było spowite tajemnicą aż do śmierci. Twórca astronautyki rakietowej nie chciał nagród i uznania, marzył natomiast o podboju kosmosu.

Miłość Siergieja do przestrzeni kosmicznej pojawiła się już w dzieciństwie. Kiedy miał osiem lat, jego matka ponownie wyszła za mąż i zabrała syna do Kijowa. Tutaj chłopiec poszedł do prestiżowego gimnazjum. Nie był „botanikiem”. Był poważnie zaangażowany w sport, entuzjastycznie pracował w szkolnych warsztatach. Matematyka i fizyka były dla niego szczególnie łatwe. Zdobywanie doświadczenia zawodowego rozpoczął w wieku szesnastu lat, pracował wówczas jako cieśla, kładł dachówki, później został operatorem maszyn w produkcji.

„Zbuduję… ale tylko samoloty” – mawiał młody Korolev w tamtych latach . Aby osiągnąć swe marzenia wstąpił do Kijowskiej Politechniki w celu studiowania lotnictwa. W ciągu dwóch lat opanował dyscypliny inżynierii ogólnej.Pragnął jednak jeszcze więcej! Aby to zrobić, musiałudać się do stolicy Rosji. Tylko tam, w tym czasie, można było osiągnąć wyżyny. Uczeń został przeniesiony do Moskiewskiej Wyższej Szkoły Technicznej . Tam Korolev zdobył uznanie jako zdolny projektant samolotów.

ZOBACZ TAKŻE: https://wycieczkilwow.pl/2018/07/26/noclegi-w-komfortowych-domkach/

Jesienią 1929 r. na szybowcu „Firebird” Korolev znakomicie zdał egzaminy. Ale postanowił wznieść się ponad chmury. Cel ten pojawił się po spotkaniu z założycielem kosmonautyki Konstantinem Ciołkowskim . Rozmowa z naukowcem zainspirowała go do lotów do stratosfery i dokładnego przestudiowania zasad napędu odrzutowego.

Jednak w trakcie prowadzenia badań projektant został aresztowany i oskarżony o działania kontrrewolucyjne. Jednym słowem Siergiej Korolew stał się „wrogiem ludu”. W rzeczywistości przyczyną aresztowania były niestandardowe i postępowe poglądy na dalszy rozwój technologii rakietowej i kosmicznej. Prawdopodobnie działał wbrew konserwatywnym rozkazom kierownictwa partii. Wybitny inżynier został nieomal zastrzelony. W ostatnim momencie ten okrutny wyrok zostały zastąpiony dziesięcioletnim okresem pozbawienia wolności w obozach pracy, gdzie był brutalnie torturowany podczas przesłuchań. Siergiejowi złamano obie szczęki, uderzając karafką w kość policzkową, jednak wytrzymał on ten brutalny test.

Po latach cierpienia wszystkie drzwi ponownie się otworzyły. Ale warunki, w których pracował Koolyov, trudno nazwać łatwymi. Według wspomnień uczestników programu kosmicznego niektóre gumowe uszczelki musiały zostać wybite osobiście przez Centralny Komitet CPSU przez Głównego Projektanta.

„Fakt, że wyruszyliśmy w kosmos, nie jest zasługą radzieckich urzędników. To zasługa fanatyków rakiet, którzy marzyli o kosmosie. I osiągnęli swój cel, sprytnie wykorzystując kompleksy rządu”mówi historyk i pisarz Ołeksandr Nikonow.

20 lipca 1969 r. wszyscy Amerykanie usiedli przed telewizorem. Wielkie wydarzenie było transmitowane. Astronauci statku kosmicznego Apollo 11 Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądowali na Księżycu.

Ale twórczy geniusz Siergieja Korolewa pozwolił znacznie wcześniej wyruszyć w kosmos. Dokonał tego Aleksiej Leonow w 1965 roku na pokładzie statku kosmicznego „Woskhod-2”. Całkowity czas pierwszego wyjścia wynosił 23 minuty i 41 sekund.

Michaił Floriansky, jedyny doktorant Królowej, przypomniał, że projektant był ciągle uciskany tajemnicą: „Uważał to za absurd i był przekonany, że jego nazwisko od dawna znane jest na Zachodzie”. Jednak ani po wystrzeleniu pierwszego satelity Ziemi w 1957 r., ani po pierwszym załogowym locie kosmicznym Kreml nie ujawnił nazwiska geniusza astronautyki. W prasie został okrzyknięty profesorem Siergiejewem lub po prostu głównym projektantem. Na szczęście nazwisko wielkiego Ukraińca zostało uwiecznione w kosmosie – asteroida o numerze 1855 została nazwana na jego cześć .

4 thoughts on “Serhiy Korolyov – Ukrainiec, który otworzył przestrzeń kosmiczną dla świata

Dodaj komentarz